Avustralya Hakkında

Avustralya Hakkında

Başkenti Canberra olan Avustralya, yüksek yaşam standartları, refah ekonomisi, tropikal güzellikleri ile dünyanın en yaşanabilir ülkeleri arasında üst sıralarda yer almaktadır. 24 milyona yakın insanın yaşadığı Avustralya etnik kökenler açısından zenginlik gösteren bir ülkedir. Avustralyalıların yanı sıra, İngiliz, İrlanda, İskoç, Yunan, Türk, İtalyan ve Alman gibi Avrupa kökenlileri, Çin, Güney Kore, Tayvan, Singapur ve Hindistan gibi Asya kökenli insanların oluşturduğu bir nüfusa sahiptir.

Tarihi Hakkında

Toprak bakımından dünyanın 6. Büyük ülkesi olup, Kuzey Toprakları, Batı Avustralya, Queensland, Victoria, Güney Avustralya, Yeni Güney Galler gibi bölgelere ayrılmıştır. Günümüz Avustralyalıların ataları sayılan Aborjinler, Kanguru, Kivi Avustralya denilince akla ilk gelenlerdir. Hint ve Büyük Okyanus arasında uzanan Avustralya 1770 yılında James Cook’un ülkeye yaptığı seyahat ve Yeni Güney Galler bölgesini Britanya’ya kattığını ilan etmesiyle İngiliz sömürgesi olarak 1942 yılına kadar varlığını devam ettirmiştir. İngiltere ile bağlarını 1986’da yasal olarak tamamen sona erdirmiş olup, günümüzde Kraliçe II. Elisabeth’ sembolik olarak bağlı, anayasal monarşi ile yönetilen bir parlamenter sisteme sahiptir.

Şehirler ve İklim Hakkında

Avustralya’nın en büyük şehri Sydney’dir. Melbourne, Brisbane, Gold Coast , Adelaide,Perth, Hobart, Darwin ve Cairns en çok bilinen şehirleridir. Federal bir sitem olduğu için her bölgenin başkenti ayrıdır. Güney yarım kürede bulunan bir ada ülkesidir, mevsimlere Türkiye’ye göre bu yüzden terstir. Biz de kış mevsimi yaşanırken Avustralya’da yazdır. Aynı zamanda bir kıta olan Avustralya’da değişik iklim türleri görülür. Doğu tarafı daha tropik bir iklime sahipken, batı ve güney batı tarafı Akdeniz iklimine daha yakındır.

Sosyal Hayat ve Ekonomi

Avustralya’nın ulusal dili İngilizce ve para birimi Avustralya Doları’dır. Kur olarak Amerikan Dolarına yakın seyretmektedir. Avustralya’da 14 yaşına kadar eğitim zorunludur ve devletin kontrolü altındadır. Bu yüzden eğitimin büyük kısmı için devlet okulları tercih edilir. Eğitim seviyeleri yüksek, değişik meslek gruplarına sahip, kişi başı gayrisafi milli hasıla 2012 yılında yaklaşık 67.000 AUD’dir.

Genellikle hammadde ihracatına bağlı bir ekonomiye sahip olmakla birlikte madencilik ülkenin en önemli ana sektörüdür. Bunu takip eden sektörleri ise hayvancılık ve enerjidir. Avustralya artık imalat konusunda da önemli adımlar atmıştır. Ağır endüstri merkezleri kurulmuş durumdadır.

Avustralya’da nereye gitmeliyim?

Avustralya bilindiği gibi çok büyük bir alanı kaplayan bir kıta ülkesidir. Bu nedenle de bir şehirden diğerine gitmek öyle ülkemizdeki gibi çabucak olmaz keza şehirler arası uzaklıklar oldukça fazla. Burada Queensland tropikal bir iklim, harika bir deniz ve kumsal ve yağmur ormanları sunarken. Eğer ılıman bir iklim arıyorsanız Queensland’da Great Barrier Reef mesela mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir nokta olacaktır. Tabii yine tatilsel bir alan olarak New South Wales yani Güney Avustralya’da size unutamayacağınız günler yaşatabilir. Eğer amacınız alışveriş ve bununla birlikte harika gece manzaraları görmekse o zaman da Sydney size bunları sunacak en iyi lokasyondur. Aslında Sydney kadar fazla bilinmese bile Victoria da Avustralya’nın en iyi yemek ve şarap kültürünü sunan bir alandır ve burası aynı zamanda bir çok kültürü de barındırdığından değişik bir lokasyon seçeneği olabilir. Genel olarak Güney Avustralya meşhur şarapları ile ünlüdür ve gerçek Avustralya’lıların en çok yaşadığı noktalar burada bulunur. Öteki taraftan Tazmanya ise size en güzel vahşi doğayı yaşatacak ve ilginç saklı noktaları ile sizi şaşırtacak unsurlara sahip bir lokasyon olarak gidilebilir.