Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Avustralya’da dil kurslarına ne zaman katılabilirim?

Avustralya’da yılın her zamanı başlayan İngilizce kursları bulmanız mümkündür. Programların büyük kısmı her Pazartesi başlamakla birlikte bazı okullarda belirli programlar için özel tarihler olabilir.

Avustralya’da tüm İngilizce seviyeleri eğitim alabilir mi?

Evet, Avustralya’daki İngilizce dil okulları tüm seviyelere yönelik eğitimler sunmaktadır. Sadece İş İngilizcesi, IELST gibi sınavlara hazırlık  programları belirli seviyeler isteyebilir.

Hiç İngilizce bilmeyen bir kişi Avustralya’da dil eğitimine gidebilir mi?

Avustralya dil okulları beginner seviyesinde öğrenci kabul ederler. Ancak gerek vize işlemleri açısından gerek Avustralya’ya gittiğiniz zaman yaşam için zorluk çekmemeniz açısından Türkiye’de en az 1-2 kur İngilizce eğitimi almanızı tavsiye ederiz.

Avustralya’ya gitmek için işlemlerimi ne zaman başlatmam gerekir?

Avustralya vize işlemlerinde süreç başvurulan vize türüne göre farklılık göstermektedir. Sadece İngilizce eğitimi görecekseniz gitmek istediğiniz tarihten en az 3 ay önce kayıt ve vize işlemlerinize başlamanızı tavsiye ederiz. İngilizce+Diploma, İngilizce +Üniversite programlarında 2-3 ay öncesi işlemlere başlamanız yeterli olacaktır.

Avustralya vizesi için şahsi başvuru gerekir mi?

Avustralya vizesi için şahsi başvuru gerekmemektedir. Vize başvurusu posta ile veya acentamız tarafından yapılmaktadır.

Avustralya vizesi ne kadar sürede sonuçlanır?

Avustralya dil okulu vizeleri ortalama işlem süresi 6-8 hafta aralığındadır, paket programlarda bu süre 2-5 hafta aralığında değişmektedir.

Avustralya’da dil kursuna ödeme ne zaman yapılır?

Avustralya’da dil kursuna gidecekseniz kayıt işlemleri için okulun istediği ön kayıt depozitosunu ödemeniz yeterli olacaktır. Kalan ücret Konsolosluk vize başvurunuzu uygun gördüğü takdirde Elektronik Kabul Onay belgenizi  (eCOE) istediği zaman ödenecektir.

Avustralya’da dil kursu ile birlikte mesleki kurslara ve üniversiteye gidecek şekilde paket program başvurusu yapacaksam ödemelerin tamamını mı yaparım?

Paket programlarda dil kursu ve mesleki/üniversite programının ön kayıt depozitosu okula ilk kayıt anında ödenir. Konsolosluk vizenizi uygun görürse eCOE istenmesi halinde sadece önden dil kursunun tamamını ödemeniz yeterli olacaktır. Üniversite ücretleri eğitim başlayınca ödenecektir. Mesleki sertifika veya diploma programlarında ise kısmı ya da full ödeme istenebilir.

Avustralya vizesinde sağlık kontrolü zorunlu mudur?

Evet, Konsolosluk 40 hafta ve üzeri kalış sürelerinde vize başvurunuzdan sonra sağlık kontrolü isteyecektir. Bu kontrol sadece Konsolosluğun anlaşmalı olduğu hastanelerde yapılır ve ek ücrete tabiidir.

Avustralya’da sağlık sigortası zorunlu mudur?

Evet, okul kaydınız ile birlikte okuldan Overseas Student Health Cover denilen sağlık sigortasını yaptırmak zorundasınız. Bunun ödemesi de vizeniz uygun görüldüğü takdirde okul ödemesi ile birlikte yapılır.

Avustralya’da çalışma iznim var mı?

Avustralya’da haftada 20 saat yasal çalışma izniniz vardır. Avustralya’da part time iş bulmak kolay olup, İngilizce seviyeniz orta ve üzeri düzeyde ise  gittikten kısa bir süre sonra iş bulabilirsiniz.

Avustralya’da aylık yaşam giderlerim ne kadar olacaktır?

Gittiğiniz şehir yaşam giderlerinizi etkileyecektir. Avustralya Konsolosluğunun baz aldığı aylık yaşam gideri 1600 AUD’dir. Sidney diğer şehirlere nazaran daha pahalı olduğu için 1600 AUD öreğin yeterli olacaktır. Kişisel harcamama durumumuza göre ortalamasına aylık 1400 AUD diyebiliriz.

Avustralya’da nerede kalabilirim?

Avustralya’da gittiğiniz okullarda konaklama satın almanız mümkündür. Avustralya’daki okulların aile yanı, yurt, öğrenci evi gibi değişik konaklama opsiyonları vardır. Kalış sürenizin tamamı kadar veya kısmi olarak okuldan bunu isteyebilirsiniz. Okul konaklama fiyatları dışarıya nazaran daha yüksek olacağı için, uzun dönem gidecek öğrenciler ilk etapta okuldan kısmi konaklama alıp daha sonra kendileri ekonomik alternatiflere yönelebilirler.

Avustralya’daki okullar başka ne tür hizmetler sunar?

Havaalanı transfer hizmetleri, haftalık olarak düzenlenen sosyal aktivite ve gezi programları okullarda bulabileceğiniz diğer hizmetlerdir. Bazı okulların staj yerleştirmesi, iş bulamada yardım, e learning gibi ekstra hizmetleri de mevcuttur.

Avustralya’da yaşam alışmak kolay mıdır?

Avustralya göçmenlere oldukça alışık bir ülkedir ve değişik etnik kökenlerden oluşan bir nüfusa sahiptir. Bu yüzden ülkeye eğitim almak için gelen öğrenciler sıcak ve misafirperver bir karşılama göreceklerinden ülkeye adapte olmaları ve insanlara alışmaları oldukça kolaydır.