Avustralya Vizesi

Avustralya Vizesi

Avustralya vize işlemleri açısından diğer ülkelere göre farklılık göstermektedir. Öğrencinin gideceği programa göre farklı vize türleri ve ülkeye göre değerlendirme seviyeleri mevcuttur. Avustralya vize düzenlemelerine göre her ülkenin içerdiği göçmenlik riski ve ekonomik durumuna göre değerlendirme derecesi vardır.

Türkiye ELLICOS dediğimiz İngilizce dil eğitimi grubunda Assesment Level  3 seviyesindedir. Yani bu orta derecede risk içerdiğimiz anlamına gelir. Mesleki kurslarda Assesment Level  2, İngilizce+Mesleki Kurs veya İngilizce+Üniversite, sadece Üniversite olan vize başvurularında ise Assesment Level  1 seviyesindedir.

Bu durum vize başvurusunda sizden istenecek finansal bilgilerle ilgili kısma ve vize başvurunuzun sonuçlanma süresine etki eder. Avustralya vize siteminde 2011 yılından beri iyileştirmeler yapılmış ve yeni düzenlemeler getirilmiştir. Streamline  dediğimiz işlem süreci sayesinde özellikle Üniversite için vize alacak veya paket programa gidecek öğrencilerin vize işlem süreleri kısaltılmıştır. Avustralya  dil kursu vizelerinin ortalama işlem süresi 6-8 hafta, diğer mesleki kurs ve üniversitelerde ise 2-4 hafta aralığındadır.

Avustralya vizesinin en önemli kısmı olan finansal durum belgelendirmesinde gideceğiniz program tipine göre ayrımlar vardır ve vizeniz belirli kurallara bağlıdır. Örneğin sadece dil kursu alacağınız programlarda banka hesabında göstereceğiniz meblağın en az 3 aydır bankada olduğunun belgelenmesi gibi. Ama bu kural paket programlarda geçerli değildir. Veya 40 haftadan daha az süreli dil kurslarında vize uzatılamaz kuralının konulması gibi.

Avustralya vize işlemleri sadece Ankara’daki Avustralya Konsolosluğuna yapılmaktadır. Başvuruları sizin adınıza acentamızın yapması mümkündür ve şahsi başvuru gerekmemektedir.  Avustralya vize başvuru ücreti Aralık 2013 itibariyle 535 AUD olup, bu rakamda değişiklik Konsolosluğa bağlıdır. Avustralya vizesi profesyonel danışmanlık hizmeti gerektirmektedir ve daha önce bir ülkeye vize almış olsanız bile mutlaka profesyonel eğitim danışmanları kanalıyla yapılması tavsiye edilir.